Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zwrócił się do Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Rzeszowie z prośbą o wsparcie Państwowej Inspekcji Sanitarnej w działaniach podejmowanych na rzecz ograniczenia ryzyka transmisji wirusa odry, w związku z napływającymi informacjami na temat niepokojącego wzrostu liczby zachorowań.
Odra jest ostrą chorobą wirusową przebiegającą z gorączką, kaszlem, zapaleniem spojówek oraz wysypką. Jednocześnie jest to choroba, która może mieć, u osób które uległy zakażeniu, poważne odległe konsekwencje zdrowotne w postaci groźnych powikłań neurologicznych.
Wg danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), mimo że w 2023 r. większość krajów UE/EOG odnotowała sporadyczne przypadki odry lub pojedyncze ogniska, to ogólny trend zachorowań na odrę w krajach UE/EOG jest wzrastający od czerwca 2023 r.
W ostatnim dziesięcioleciu obserwowany jest globalny niepokojący trend malejący odsetka dzieci zaszczepionych przeciw odrze, śwince i różyczce, również w województwie podkarpackim – zaznacza w swoim piśmie dr inż. Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. I przypomina, że ryzyko zachorowania na odrę występuje u każdej osoby, która nie była szczepiona przeciw tej chorobie lub jej wcześniej nie przechorowała, oraz że stosowanie szczepień ochronnych ma zasadnicze znaczenie w zapobieganiu zachorowaniom na odrę i ze względu na wysoką zakaźność choroby oraz jej przenoszenie się drogą powietrzno-pyłową, nie może być zastąpione jakimikolwiek innym środkiem ochrony.
„Niezwłoczne zgłaszanie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej każdego podejrzenia odry oraz zaangażowanie personelu medycznego w pozyskiwaniu materiału do badań diagnostycznych to podstawowe elementy decydujące o efektywności podejmowanych działań przeciwepidemicznych” – podkreśla Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Rzeszowie.